פועלו של עורך דין לשון הרע בחיי המעשה ובאינטרנט

עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע יעסוק, בדרך כלל, בנושאי ליטיגציה בכללותם, כל נושא שקשור לפגיעה בפרט, בין על ידי גורם פרטי אחר ובין באופן ממוסד. ההבדל בין עורכי הדין השונים שעוסקים בתחום הזה נע בין סוגי הייצוג. עורכי דין העוסקים בליטיגציה אזרחית מתמקדים יותר בפרט כישות עצמאית אינדיבידואלית, במשרדם מועסק עורך דין לענייני עבודה – לטיפול בשכירים שנפגעו בה מבחינה משפטית, והם עצמם ערוכים לשרת אנשים פרטיים, בשל היותם פרטיים (לא כנציגים של חברה בע"מ או איזשהו תאגיד, לצורך העניין). לעומתם, ישנם עורכי דין העוסקים בליטיגציה בין חברות, והם מייצגים ישויות עסקיות, כשבחלק מהמקרים מדובר בייצוג עצמאיים גדולים (עוסקים מורשים גדולים) ובחלק אחר, ייצוג חברות בע"מ, כשהחומר מבוסס על דיני-חברות.

תפקידיו של עורך דין ליטיגציה אזרחית

זהו עורך דין לשון הרע, אשר אחראי על הגשת תביעות לשון הרע נגד אנשים שעלבו בלקוח שלו. במידה והם לא עלבו אך פרסמו דבר שקר שאינו מחמיא, ניתן להגיש תביעת דיבה. עורך דין לשון הרע מוסמך להגיש תביעות גם נגד גורמים מוסדיים אשר פגעו בלקוח שלו או הפיצו עליו מידע כוזב. לדוגמה, אם בנק מסוים בו מתנהל חשבונו פרסם שהוא לא סגר הלוואה או מינוס מסוים בבדיקה האינטרנטית – בפרק זמן שחורג מהמותר על פי הנחיות בנק ישראל, ניתן לתבוע את אותה חברה בנקאית על הוצאת דיבה. במשרדו של עורך דין ליטיגציה אזרחית בדרך כלל יימצא גם עורך דין לענייני עבודה שייצג שכירים שנפגעו במקום עבודתם.

תפקידיו של עורך דין ליטיגציה בין חברות ועסקים

עורך דין זה עוסק בכל מה שקשור לדיני חברות מחד ובעסקים מורשים גדולים שאינם חברות בע"מ מאידך. התפקידים דומים, אבל הנסיבות שונות ולכן גם מבנה הטיעון והתשתית המשפטית שונה: ייצוג העסק או החברה מול גורמים שעלבו בהם או פרסמו עליהם מידע כוזב, ייצוג העסק או החברה מול גופים מוסדיים שהפיצו עליהם מידע כוזב (למשל בנק מלווה שלא עדכן במחשביו את החזר ההלוואה בזמן, אם בוצע החזר על ידי העסק) וייצוג מול עובדים שתובעים בדיני עבודה את הישות העסקית כמעסיק.