עבירות מין והשינויים ביחס אליהן

עבירות מין והשינויים ביחס אליהן

שכירת שירותיו של עורך דין מוסמך ומנוסה בהקדם האפשרי, היא הצעד החשוב ביותר שצריך לנקוט כל מי שמואשם בעבירת מין. ואכן, רוב האנשים שנחקרים בחשד לביצוע פשע מיני, נוטים להיעזר בעורכי דין פליליים שייעצו להם כיצד לנהוג בצורה הטובה ביותר במקרים שונים הקשורים לעבירות מין, לרבות:

  • החזקת חומר פורנוגרפי
  • פורנוגרפיית ילדים
  • סחר בבני אדם
  • ניצול של ילד
  • תקיפה מינית
  • אונס

חקירה הנוגעת לעבירות מין מתחילה עם קבלת תלונה במשטרה על ביצוע עבירת מין. תלונות אלה מתרחשות בדרך כלל כאשר הקורבן, או עד ראייה למעשה, מתקשר למשטרה. ראוי לציין שבשנים האחרונות, בעיקר לאור הפופולריות הגדולה של תנועת Me-too, מתחילים סוף סוף להתחולל שינויים ביחסה של המשטרה למתלוננים ולמתלוננות, והמגמה החדשה תומכת קודם כל בתפישה שיש להאמין להם.

המשמעות היא שהיום כל עבריין מין, זקוק יותר מתמיד לעורך דין פלילי מיומן ומנוסה, שיוכל לסייע לו מול בית המשפט, ובמיוחד לגרום לכך שהנאשם יעבור תוכנית טיפולית יעילה שתוכל להוציא אותו ממעגל עברייני המין.

מיתוס התלונות הכוזבות

למרבה הצער, עמדות המציגות חוסר אמון למתלוננות וגם למתלוננים, אינן חריגות. עדויות שנאספו ממגוון רחב של מקורות מצביעות על כך שגם אנשי מקצוע וגם הציבור הרחב, חולקים מידה בלתי מוצדקת של ספקנות, כאשר הם מתמודדים עם חשיפה של קורבן לתקיפה מינית.

אפשר להתייחס לכך כאל מיתוס התלונה הכוזבת. כמובן שקיימות גם תלונות כוזבות, אך מחקרים מצביעים על כך ששיעור התלונות הכוזבות על תקיפה מינית הוא בסביבות 2%-8% מכלל התלונות.

מיתוס התלונות הכוזבות מתייחס לתפיסה המקובלת לפיה רבות מהתלונות על תקיפות מיניות, אם לא רובן, הן שקריות. במילים אחרות, מדובר בעמדה הספקנית שרואים לעתים קרובות מדי, כתגובה לחשיפה של קורבן לתקיפה מינית.

למשל, לפי המחקר, נשאלים רבים הסכימו עם אמירות כגון:

  • קורבנות אונס רבים הם למעשה נשים שקיימו יחסי מין ו׳שינו את דעתם׳ לאחר מכן.
  •  האשמות באונס משמשות לעתים קרובות כדרך ׳להחזיר׳ לגברים.
  • הרבה נשים מפתות את הגבר ואז הן בוכות שנאנסו.

אגב, כמעט כל מחקר שעסק בתלונות כוזבות התמקד בתקיפה מינית, ורק מספר קטן של מחקרים עסק במה שנקרא stalking, כלומר מעקב בלתי פוסק והטרדה. בנוסף, אין מחקר שעסק בתלונות כוזבות על פשעים אחרים, כולל אלה שאוכפי החוק מציינים כבעלי שיעור גבוה במיוחד לתלונות כוזבות, כמו הצתה, פריצה ופשעי רכוש אחרים.

שיפור בפנייה לרשויות החוק

לאור מצב עגום זה, נראה כי תמיכה חיובית היא קריטית לקורבנות תקיפה מינית, כדי שיסכימו לפנות לרשויות החוק ולהתלונן. יתכן שכך ניתן יהיה להקטין את שיעורי התקיפה המינית שבהן הנפגעות ׳מסרבות להעמדה לדין׳, ולא רוצות לקחת חלק בחקירת המקרה שלהן. היום, זה המצב בשליש עד מחצית ממקרי התקיפה המינית, ובעיקר במקרים שבהם יש היכרות מוקדמת בין הקורבן לעבריין.