מי זכאי לדרכון פורטוגלי ומדוע חשוב להיערך מהר ככל האפשר?

דרכון פורטוגלי ניתן לכל מי שמוצאו הוא מגירוש ספרד או פורטוגל. בפועל, מדובר על משפחות ילידות ארצות המזרח התיכון ומדינות הלדינו, ספרד, פורטוגל, טורקיה, יוון ובולגריה. פרט להצגת הוכחות להיותכם בני מוצאים אלו, לא נדרש שום מבחן או שאלון בקיאות כלשהו. הדרך בה תוצג ההוכחה למוצא מזרח-תיכוני או מתרבות הלדינו כרוכה באמצאת מסמכים רשמיים של הוריכם וסביכם, דרך עורך דין מוסמך להגשת הבקשה לדרכון. הוא פונה, באמצעות אותם מסמכים, לקהילה היהודית בליסבון, ושם הם מאומתים. בעליהם מאושר כבעל-דרכון במידה והאימות צלח, שכן משרד החוץ הפורטוגלי מעניק לקהילה היהודית בליסבון הרשאות מלאות לאימות מבקשי הבקשה והצגתה. מדוע כיום חשוב מאד להזדרז בפתיחת תיק לבקשת דרכון פורטוגלי?

סכנת ביטול האזרוח ליהודים זכאים

ממשלת פורטוגל, ככל ממשלה ריבונית אחרת, עלולה לבטל את הנוהל לאזרח יהודים זכאים. לא ניתן לדעת מה יהיה בעתיד, אך לאור ניסיון העבר עם מדינות אחרות כגון ספרד, קנדה ורומניה, הפסקת בקשות מתרחשת כאשר קהל חדש של מהגרים אייש את מקומות העבודה הטובים ונוצרים מעט מדי תקני תעסוקה. בנוסף, משבר כלכלי או בריאותי בינלאומי, כמו זה שאנו חווים כיום בשנת 2020, בדמות מגיפת הקורונה, עלול לשים סוף לאזרוח על ידי הממשלה. מה חשוב לעשות בשביל להימנע מסינון שלילי ומה יעלה בגורלם של לקוחות שכבר שילמו לעורך דין מומחה?

הדרך הבטוחה להימנע מהסינון – להתחיל בימים אלה ממש את ההליך

על אף משבר הקורונה, עדיין לא מאוחר להתחיל את התהליך. גשו למשרד עורכי דין מומחה לדרכון פורטוגלי ובקשו דרכו את הדרכון. לאחר שתשלמו, יש לספק לעורך הדין מסמכים אשר עמם הוא יפנה לקהילה בליסבון, האחד מוכיח קשר דם שלכם לקהילה הזכאית, באמצעות הצגת מסמך נישואין כלשהו של אדם גדול מכם בגיל, בן משפחתכם, אחיכם הגדול, אחותכם הגדולה, הוריכם, דודיכם, סביכם, ועוד. השני הוא ייפוי כוח מהמשפחה להתחיל בהליך. ייפוי הכוח יכול להתנסח בחתימת בן משפחה דור מעליכם, הורים או דודים. לחילופין, ניתן להציג דרכון ישראלי של אחד הסבים בו מצוין כי ארץ המוצא היא מדינה כלשהי מהמזרח התיכון, מרוקו, טורקיה, יוון, בולגריה, ספרד או פורטוגל.

לקוח משלם ועתידו מול ביטול האזרוח בחוק על ידי הממשלה

לקוח שמשרד עורכי דין אישר לו לשלם כסף הוא לקוח שכבר ניגש לבדיקה בקהילה. היה ומשרד עורכי הדין גבה ממנו כסף אך סורב בגלל שינוי החוק, הוא יוחזר לו עד השקל האחרון. לקוח שלא אושר לו החזר הוא בהכרח לקוח שהקהילה אישרה וגם משרד החוץ בליסבון כבר חתם על דרכונו. לכן, כל עוד לא קיבלתם הודעה מעורך הדין, נחשב הדבר לתקין. כמובן שצריך להתקשר אליו ולוודא שדרכונכם בדרך ולא נוצרו אי אלו תקלות תחיקתיות.