מהו יפוי כוח מתמשך? כל המידע על הנפקת אישור נוטריוני זה

יפוי כוח מתמשך

יפוי כוח מתמשך היא סוגיה משפטית שעלתה בימים האחרונים בצל משבר הקורונה. הסדר משפטי מסוג יפוי כוח מתמשך מסדיר מצב בו אדם אינו מסוגל לקבל החלטות לגבי עצמו לבד והוא מחליט להעביר את מנגנון קבלת ההחלטות לאדם אחר. יפוי הכוח יכול להיות מוחלט בכל נושא ועניין, או בנושא מסוים, למשל ניהול העסק של מבקש הבקשה. משבר הקורונה, שאילץ אזרחים רבים להישאר בבתיהם, מנע מאזרחים מבוגרים, שתכננו בלאו הכי לעשות יפוי כוח מתמשך לבנים ולנכדים שלהם, לבצע את המהלך, בשל כך שעל פי חוק היה נדרש מפגש בין עורך הדין לבין הצדדים, מעביר הסמכות ומקבלהּ.

יפוי כוח מתמשך מאז משבר הקורונה

מאז פרוץ משבר הקורונה, ניתן לעשות יפוי כוח מתמשך גם בלי לפגוש פיזית את האדם לו אתם מעבירים את הסמכות או את עורך דינכם. יש להיפגש עם עורך הדין ב- ZOOM, כלומר דרך שיחת וידאו, ולחתום כשהוא צופה בכם עושים זאת. הדבר חסך להמון אנשים מבוגרים ציפייה לחזרה לשגרה מלאה ואפשר להם לעשות יפוי כוח מתמשך כמתוכנן מול הילדים והנכדים שלהם.

המשמעות של הסכם יפוי כוח מתמשך

המשמעות היא שמיופה הכוח יכול לקבל החלטות בשם מייפה הכוח. זה שמיש, כפי שלימדנו כאן לעיל, בעיקר בין מבוגרים וקשישים לבין ילדיהם ונכדיהם, אבל עשוי לקרות גם כאשר אדם מנהל חברה או עסק ומגיע למסקנה שהוא אינו יכול להמשיך אז הוא מעדיף להעביר את סמכויות הניהול לאיש אמונו.

עוד על דיני משפחה: הסכם חלוקת עזבון

הסכם חלוקת עזבון הוא הסכם בין יורשים שירשו נכסים משמעותיים של מוריש מסוים, למשל דירות וקרקעות. בדרך כלל, בית או קרקע אינם מעוגנים בצוואה תחת שמו של אחד האחים, אלא מצוין שההעברה מתבצעת במשותף. הבעיה היא שהאחים לא ירצו בהכרח לנהל נכס בייחד, גם כי הם לא ירצו לגור בייחד וליצור חיכוכים וגם משום שמכירת דירה כזו מזכה מפטור ממס שבח, שמנוצל בצורה טובה יותר כאשר האדם שהדירה רשומה על שמו הוא בודד, ללא שותפים. לכן, נדרש הסכם חלוקת עזבון בין האחים שמסדיר את רכושם לאחר פטירת הוריהם באופן שהם לא יחושו מוגבלים או כבולים אחד לשני.