כמה דברים שחשוב לדעת על בדיקת פוליגרף

הפוליגרף פועל על ידי מעקב אחר שינויים במערכת הפיזיולוגית של האדם במהלך תשאול או חקירה. שינויים אלו נרשמים ישירות על טבלאות הפוליגרף על מנת שניתן יהיה לנתח את הנתונים לאחר מכן ולקבל החלטות על בסיס אותם נתונים כאשר חלק מהשינויים המתרחשים בגוף האדם בעת החקירה עשויים להתאים לשינויים אשר הוכחו כי הם מתרחשים תחת תנאים של לחץ ופחד, מה שיכול להעיד על כך שהאדם הנחקר משקר וחושש שיגלו אותו.

כמה זמן זה לוקח?

בדיקת פוליגרף תארך בדרך כלל בין שעתיים לבין שלוש שעות, ולפעמים אפילו יותר, בהתאם לסוג החקירה, הנבדק עצמו ונתונים נוספים אחרים. יחד עם זאת, יש חקירות הרבה יותר קצרות, כאלו שיכולות להימשך גם שעה בלבד. הכל תלוי במספר השאלות הנכללות בבדיקה, במקצועיות והניסיון של הבודק ובמטרה של הבדיקה עצמה. בדרך כלל חקירות אישיות יהיו קצרות יותר לעומת חקירות פוליגרף משטרתיות.

ממה מורכבת חקירת פוליגרף?

החקירה מורכבת מ-3 שלבים:

  1. ראיון טרום מבחן
  2. ביצוע הבדיקה ואיסוף נתונים על ידי המכונה
  3. ניתוח הנתונים

במהלך הראיון לפני הבדיקה הבוחן יסביר כיצד פועל הפוליגרף, ידון בנושא ויפתח ויסקור את כל השאלות שיש לשאול בבדיקת הפוליגרף. שלב זה הוא בדרך כלל הארוך ביותר, ויכול להימשך בין 45 ל-90 דקות.

הבוחן יבנה שאלות מהמידע שניתן לו לגבי נושא הבדיקה והוא יסקור את השאלות לפני תחילת הבדיקה. כמובן, כל השאלות צריכות לעמוד בכללים המחמירים של טכניקות הפוליגרף העדכניות ביותר כדי להבטיח את דיוק הבדיקה ולאפשר לבוחן לקבל את התוצאות הטובות ביותר.

חשוב להדגיש, כי על מנת שיהיה אפשר לבצע ניתוח מדוייק, התשובות לשאלות הן לא חופשיות. כל השאלות יכולות לקבל תשובות של כן או לא בלבד, ובמקרים מסויימים גם תשובות של "לא יודע" או "לא זוכר" – מה שכן, הדבר יכול להשפיע על תוצאות הבדיקה.

לאחר שהבודק יאסוף את טבלאות הפוליגרף הוא ינתח את התוצאות ואז יאמר לכם את המסקנה הסופית שלו – האם יש כאן אמת או שקר.