טיפים מקצועיים לבחירת עורך דין לענייני עבודה

עורך דין לענייני עבודה

לא יהיה זה סוד לומר כי עורך דין לענייני עבודה הוא אחד הספקים החשובים שתצטרכו לצדכם. עורך דין לענייני עבודה יסייע לכם בכל תחום שקשור לתעסוקה שלכם, ילמד אתכם כיצד לזהות הרעת תנאים ולמנוע אותה בצעדים משפטיים ויספק מידע על התאגדות קולקטיבית מול מעסיקים דורסניים. שוק העבודה בישראל נחשב כוחני במיוחד, וביתר שאת לנוכח ימי הקורונה והמצב החברתי הרגיש בישראל. לכן, כל מי שנחשב שכיר זקוק לספק זה, ממש כשם שכל עצמאי זקוק לרואה חשבון וליועץ עסקי טוב.

טיפ מס' 1 – מקרי פגיעה בעבודה

במקומות עבודה רבים העובדים נפגעים פיזית: נופלים, מחליקים וכד'. בין אם מדובר בתאונה בזמן הפנוי ובין אם התאונה התרחשה כתוצאה מפעולה שהיא עצמה נחשבת עבודה, מדובר בפגיעה במקום העבודה, ועל המעסיק לתת על כך את הדין. לצערנו, לא כל מעסיק נוהג כך. למשל, בחברות שליחויות כשמישהו נופל מהאופניים, לא תמיד יש מענה מלא מהמנהלים ברמה המשפטית, ותשובות כמו "אם החלמת תחזור לעבוד" עשויות בהחלט להתקבל. בפועל, על המעסיק לשפות אתכם על הפציעה כי היא נעשתה במסגרת העבודה ובמקום העבודה. חשוב לבחור עורך דין לענייני עבודה בעל ניסיון בתחום זה אשר יוכל להיות לכם לעזק מול מעסיקים מקטיני ראש בנושאים אלה.

טיפ מס' 2 – זיהוי הרעת תנאים

על עורך דין לענייני עבודה לזהות את ההבדל בין הצבת תנאים לגיטימית מצד מעסיקים לבין קביעתם באופן בלתי לגיטימי המעיד כי בוצעה הרעת תנאים. הרעת תנאים היא פעולה בלתי חוקית במקומות עבודה ועל עורך הדין שלכם להוביל לגיבוש חוות דעת משפטית שתשכיל לשכנע את צוות השיפוט שכך אירע במקום עבודתכם.

טיפ מס' 3 – עורך דין שהוא גם מומחה ללשון הרע – יתרון

אם ניצחתם מעסיק במחלוקת משפטית בנושא הזכויות שלכם כעובדים, וגם אם התפטרתם מהעבודה אצלו, כלל לא בטוח שהוא יעזוב אתכם לנפשכם. הוא צפוי כנראה לחקור מה אתם עושים, להתחקות אחרי מקום העבודה החדש שלכם ובסבירות לא נמוכה בכלל, לנקום בכם על שניצחתם אותו במשפט, למשל באמצעות הפצת מידע כוזב ולא מחמיא עליכם. תופעה כזו היא לשון הרע ואף יכולה להיחשב הוצאת דיבה אם נאמרו עליכם דברי שקר טהורים (בשונה מדברי אמת שנאמרו בשפה בוטה, עליהם ניתן להגיש תובענת לשון הרע). לכן, עורך דין לענייני עבודה יהיה בדרך כלל גם עורך דין לשון הרע, גם כי שני התחומים נחשבים 'דיני נזיקין' וגם בשל ההדגמה שהנושאים חופפים.