טיפים למציאת עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע

לשון הרע הן תקנות שבאות להגן על הפרט מביזוי ועל הציבור משפה בוטה והלך רוח מילולי וולגרי. אבל מה שנראה כמו כוונה טובה עלול להוות חרב פיפיות דווקא נגדכם כאזרחים שומרי חוק. אתם לא יודעים אף פעם אם תיקלעו לאינטראקציה עם קבוצה שכל הפרטים בה, גם מי שאתם סבורים שהם חברים שלכם, נגדכם וכיצד הם יעידו אם תוקנטו ותצטרכו להחזיר במילים קשות לאחר שעלבו בכם. גם דברים שאמרתם בקבוצות ווצאפ, וכמובן בבימות ציבוריות כמו הטלוויזיה והרדיו עלולים להוות חומר לתביעת לשון הרע אם דיברתם סרה במישהו (או פשוט מילים בוטות עליו). לכן, Better safe than sorry ("עדיף ללכת על בטוח מאשר להצטער") תקף גם אצלנו במדינת ישראל. מומלץ שתעמדו בקשר עם עורך דין נזיקין המתמחה בלשון הרע בייצג אתכם בעת הצורך.

טיפ מס' 1 – על עורך הדין להכיר את ההגנות המצויות בחוק

לעתים אין ברירה אלא להשתמש בלשון הרע כדי להציג את האמת על מישהו. למשל, אם ידוע לכם כי מישהו ניהל בית בושת ובאמצעי תקשורת שקוראים או שומעים אותו כמה אנשים (כולל ווצאפ ורשתות חברתיות אחרות) קראתם לו "זנאי", משמע שדיברתם אמת למרות שהמילה עצמה היא לשון הרע מבחינת הבוטות שלה. במקרה כזה עומדת לכם הגנת "אמת דיברתי". הגנה נוספת היא תום לב. מה שמותר על פי חוק במדינה מסוימת אסור במדינה אחרת. למשל, בארה"ב, הביטוי "מניאק" אינו קללה ואינו לשון הרע אלא מתייחס לאדם כפייתי לאיזשהו נושא (למשל "מניאק לעבודה" כתחליף לוורקוהוליק כשמציגים אדם שמכור לעבודה שלו). אבל בישראל זו כמובן קללה קשה. אם עורך דין לשון הרע מייצג עולה חדש מארצות דוברות אנגלית, הוא יוכל לטעון שהוא לא ידע שמדובר בקללה.

טיפ מס' 2 – הרחבה לנושאי נזיקים אחרים – יתרון

כל אזרח בישראל צריך לעבוד כדי לכלכל את עצמו אם לא קיבל ירושה או קצבה. במקום העבודה, גם אם נדמה לכם שהוא בטוח, עלולים לצוץ כל מיני נושאי נזיקין, החל מפגיעה פיזית בשוגג ועד הרעת תנאים מכוונת מצד המעסיק. במקרים כאלה, חשוב שעורך דין הנזיקין שלכם יעסוק גם בענייני עבודה. עורך דין לענייני עבודה שעוסק בלשון הרע יכסה את רוב הנושאים שאתם עלולים להיתקל בהם בדיני נזיקין במהלך חייכם בישראל.