טיפים לגיבוש הסכם חלוקת עזבון

הסכם חלוקת עזבון

הסכם חלוקת עזבון נעשה כאשר היורשים מגלים כי המורישים חילקו את הרכוש שלהם בדרך שלא התקבלה על דעתם והם מבקשים לשנות אותה. אמנם צוואה היא מסמך שלרוב נחתם על ידי נוטריון בחותמת אפוסטיל, אבל בהסכמת כל היורשים המעורבים בה, ניתן לשנות את הכתוב במסמך. אם הגעתם לכלל הסכמה כיצד לחלק את המקרקעין של המורישים, ולאן ילכו המכוניות ופרטי ציוד היוקרה, לרבות חשבונות בנקים וכספי מזומן, להלן מספר טיפים לגיבוש סופי של הסכם חלוקת עזבון.

טיפ מס' 1 – בחרו עורך דין שינסח את ההסכם עבור כולכם, כאחים ואחריות יורשים/ות

עורך דין זה הנו מומחה לדיני משפחה ויפוי כוח, כולל יפוי כוח מתמשך שניתן על ידי אנשים בגיל מבוגר מאד לבנים שלהם לפני יציאה מלאה לגמלאות. הוא יוכל לספק לכם את כל המידע על הסכם חלוקת עזבון ולעגן את המידע שמסרתם לו בהסכם סופי שניתן יהיה להפקידו אצל רשם הירושות.

טיפ מס' 2 – מומלץ שלא לנסח בהסכם שום פרט הקשור לחלוקה בין האחים

אם אח מסוים קיבל נכס מקרקעין, כולו שלו. אם אח אחר קיבל מכונית, היא תהיה רשומה על שמו בלבד ולא עם האח השני בשותפות. הסכם חלוקה ניתן לפירוש בהסכם בין בעלי נכסים ולא כרכוש ירושה, ואז המחזיקים בו יאבדו את כל הזכויות המשפטיות שלהם כרוכשים. למשל, בתחום המקרקעין ככל שהדירה נמסרה בירושה, היא לא נחשבת עסקת מקרקעין אלא רכוש ירושה. ברגע ששני אחים הכריזו שותפות על הנכס זה עלול להתפרש כעסקת מקרקעין.

טיפ מס' 3 – ניתן להתייחס גם לחלק מהעזבון

במידה ואתם לא מרוצים מהעזבון שהשאירו המורישים שלכם רק מחלק מהתכנים ובחלקם האחר אתם כן מרוצים, ניתן להעמיד נספח לצוואה ולא בהכרח לכתוב את כולה מחדש. לכן, אם מדובר בפסקאות מסוימות בה, מומלץ להצמידן לצוואה המקורית על מנת שברשם הירושות ניתן יהיה לראות שהמסמך שייך כרונולוגית לצוואה וממנו נובעים השינויים. חשוב לציין כי קרובי משפחה אחרים אינם יכולים להיות צד בניסוח הסכם חלוקת עזבון בשום מצב, גם אם כל האחים החליטו לערב אותם במסירת חלק מהרכוש. הסכם חלוקת עזבון מתייחס רק לאחים שהצוואה מופנית כלפיהם.