טיפים לבחירת עורך דין זכויות יוצרים באינטרנט

זכויות יוצרים באינטרנט

בעידן הרשתות החברתיות ותרגום של כמעט כל מפגש אנושי, אפילו בין חברים, להאשטאג, תיוג והעלאת תמונות וסרטונים, אחד הנושאים הכי פגיעים מבחינתכם הוא זכויות היוצרים שלכם. שיחה, אפילו עם חבר קרוב, על יצירה שאתם עומדים להעלות או פרויקט חדש בהתהוות פשוט עלולה לגרום לו להתפתות ולגנוב לכם את הזכויות באמצעות פרסום אינטרנטי ברשתות החברתיות תחת שמו. בלי פטנט רשום או תיעוד אחר, איך תוכיחו שזה בכלל היה שלכם? הוא העלה ראשון לאינטרנט ולכן זה שלו, הלא כן? אז זהו, שלא בדיוק. מומלץ לשלוח לעצמכם בדואר במעטפה בלי פתיחה כל חומר שאתם חושדים שאיזשהו חובב אינטרנט עמו שוחחתם עומד לעשות בו שימוש. זה כלי אשר בית המשפט יכול באמצעותו לבטל את הנצפה באינטרנט ולאשש שהרעיון היה שלכם (באמצעות התאריך המוטבע על המעטפה). אבל בעידן בו הרשתות החברתיות כל כך חזקות, גם פסיקה של בית משפט לא מספיקה כדי לייצר סחף נגדי לטובתכם. את התודעה משנים עם עורך דין מומחה עבור זכויות יוצרים באינטרנט שידאג להסרת התכנים המפרים בכפוף לצו בית משפט.

טיפ מס' 1 – ודאו כי מדובר בעורך דין לענייני נזיקין אזרחיים באופן כללי

עורך דין זה או עורך דין אחר מאותו משרד יוכלו לסייע לכם גם בימים שאחרי הסרת התכנים, כשגונבי זכויות היוצרים שלכם ימשיכו בשלהם וינסו להכפיש אתכם באמצעות שקרים ודברי בלע. חשוב להדגיש בפניהם שלשון הרע לא מדבר אליכם ולא להסס לתבוע באמצעות עורך דין לשון הרע במידה והתוכן הפוגעני אינו פוסק. בדרך כלל, משרד זכויות יוצרים באינטרנט הוא אכן משרד נזיקין בו מועסקים גם עורכי דין לענייני לשון הרע ולתביעות דיבה.

טיפ מס' 2 – חשוב לבדוק כי למשרד עוה"ד יכולת לקשר אתכם עם פייסבוק וגוגל

לרשתות הללו יש הנהלה בישראל, גם בתל אביב וגם בחיפה, עם משרדים ומספרי טלפון. חשוב לבחור משרד עוה"ד זכויות יוצרים באינטרנט שיש לו את היכולת להגיע לגורמים הרלוונטיים בפייסבוק, בגוגל אדסנס ובכל מקום בו הופרו זכויות היוצרים שלכם או פורסם מידע לא מחמיא (בלשון המעטה) עליכם מטעם צד שלישי כלשהו.

טיפ מס' 3 – חשוב לפעול משפטית גם מול מפר הזכויות וגם מול הפלטפורמה האינטרנטית בה זה קרה

הפעולה המשפטית של עורך דין זכויות יוצרים באינטרנט צריכה להיות גם מול המפר וגם מול הרשת בה פורסמה ההפרה, בד בבד. זה ייתן את האימפקט החזק והמובהק ביותר שהזכויות יוצרים המקוריות הן שלכם, ולמעלה-התוכן הגנוב אין כל קשר אליהן.