הסכם חלוקת עזבון – למי הוא מיועד וכיצד מממשים אותו?

הסכם חלוקת עזבון

מהו הסכם חלוקת עזבון ולמי הוא מיועד? הסכם חלוקת עזבון הוא חוזה שמיועד לאחים שההורים או האפוטרופוסים החוקיים (בהינתן שהם יתומים) הלכו לעולמם מבלי להשאיר צוואה. במקרים מסוימים גם אם הושארה צוואה יהיה צורך בניסוח הסכם חלוקת עזבון כי בהרבה מקרים מה שכתוב בה אינו ברור, ועשוי אף לסתור סעיפים קודמים. לדוגמה, כבר נתקלנו בצוואות בהן היה כתוב שהבית ייועד לאח א' וכעבור מספר שורות כתוב שאותו אח א' יקבל פריט רכוש אחר ששווה לו כי אח ב' קיבל את הדירה. במקרים כאלה בית המשפט לא יכול לאמץ את הצוואה אלא אם הוא משכיל לקבל את טיעוני אחד מעורכי דין הצדדים. לכן, במקרים כאלה מה שעושים, מנסחים הסכם חלוקת עזבון.

למי הכי מומלץ לפנות לניסוח ההסכם?

הסכם חלוקת עזבון יש לנסח במשרד עורכי דין מומחה. בשונה ממקרים בהם עורך הדין טוען במשפט נגד אח מסוים כי הוא מייצג אח אחר, כאן מדובר בסמכות משפטית שהיא לטובת כולם, כל האחים וכל האחיות שנשארו במצב זה. הוא מכנס עמם ישיבות כדי להגיע להחלטה חלוטה מי מקבל איזה פריט רכוש ומנסח זאת בהסכם חלוקת עזבון.

מה עושים כאשר האחים לא מצליחים להגיע להסכמה במשרד עורכי דין?

במידה והאחים אינם מגיעים להסכמה אצל עורך הדין, הם יצטרכו להתפצל לעורכי דין שייצגו אותם בנפרד בדיונים משפטיים בהם ההסכם יגובש בהדרגה, על פי פסיקות. מקרה כזה – משמעותו שהמשפחה שנותרה לאחר פטירת האב או האם כעת מפוצלת ועוברת למצב של התדיינות משפטית. זה מצב לא נעים אך לעתים זו הדרך היחידה לממש הסכם חלוקת עזבון בהיעדר צוואה או בהינתן צוואה שאינה ברורה.

מהו סוגם של עורכי הדין המטפלים בסוגיות אלה?

לרוב אלו יהיו עורכי דין בעלי מומחיות בנדל"ן, כי עליו, ולעתים על רכבים, נוצרות עיקר המחלוקות. עורך דין שכזה יוכל לסייע לכם גם בדרככם העצמאית לאחר פרעון העזבון. למשל אם אחד מכם החליט להשכיר את הדירה שהוא ירש אך נתקל בשוכר בריון שמסרב להתפנות, ניתן יהיה לגבש הליכים משפטיים חלוטים לשם פינוי מושכר כחוק. עורך דין נדל"ן, אם כן, הוא הסמכות הטובה ביותר לטיפול בנושא הסכם חלוקת עזבון וגם בעסקים הנדל"ניים שתעשו עם העזבונות בהמשך הדרך.