הוצאת דרכון פורטוגלי – מי יכול לממש? מדוע חשוב למהר?

דרכון פורטוגלי

בשנים האחרונות, הסדרת אזרחות אירופית נעשתה קלה ופשוטה. בעבר הלא רחוק, מעט ישראלים שהצליחו להוכיח זיקה למדינות כמו יוון, צרפת וגרמניה זכו באזרחות הנכספת, כשבשנים האחרונות גם הדרכון הרומני החל לצבור תאוצה בשל תנאים לא מחמירים שהעמידה הממשלה בבוקרשט עבור ישראלים יוצאי רומניה וצאצאיהם. ברם, הדרכון הפורטוגזי כבר מהווה נושא שונה לחלוטין.

המועמדים: כל הישראלים והיהודים שהם נצר לגירוש ספרד ופורטוגל

זו הדרישה הבלעדית והבסיסית שהעמיד משרד הפנים בליסבון למבקשים לקבל אזרחות פורטוגלית ולהימנות עם תושבי חצי האי האיברי. דרישה זו – משמעותה שהמועמד צריך להיות ממוצא מזרחי, בן ארצות ערב וצפון אפריקה, או ממוצא ס"ט (ספרדי טהור) מגלות ספרד, טורקיה, חלב (סוריה), יוון ובולגריה. המועמד נדרש לאמצאת מסמכים המוכיחים כי זהו אכן שם משפחתו והוא אכן נצר לגירוש.

רשימת המסמכים שעל המועמד לספק לקהילה בליסבון לאישור הדרכון

המועמד צריך לפנות לעורך דין מומחה העומד בקשרים עם הקהילה בליסבון. עליו לספק לו את המסמכים הבאים:

  • תעודת נישואין – של כל אדם ממשפחתו: אחים, הורים, דודים, סבים, ועוד. ניתן לצרף לטופס הבקשה גם צילום של הכתובה, אך זו לא חובה משפטית ולא מה שיעכב את קבלת הדרכון.
  • ייפוי כוח דורי – ייפוי כוח מאדם ממשפחתכם שגדול מכם לפחות בדור אחד, המאשר שאתם ממשפחתו. אם אתם מבקשים אותו מאביכם או מאמכם, די בניסוח מכתב שהם מאשרים. אם אתם מבקשים זאת מהסבים שלכם, יש לצרף דרכון ישראלי ובו כתוב שארץ המוצא שלהם היא הארץ שבזכותה נמצאתם מתאימים לדרכון. די לצלם את הדרכון של אחד מהסבים על מנת שישמש כייפוי כוח.

חשוב מאד למהר עם הגשת הבקשה

בימים טרופים אלו של אובדן האמון בין ממשלות העולם בצל משבר הקורונה, רצוי במיוחד למהר עם הגשת הבקשה. ממשלת פורטוגל לא יכולה לבטל בקשות של מועמדים שהתקבלו להליך על ידי עורך דין מוסמך. אבל אם היא תחליט למשוך את ההחלטה ולא לאפשר ליהודים להתאזרח אצלה, לא ניתן יהיה להירשם לעורך דין ולרשום עבורכם דרכון. זו הזדמנות שפשוט אסור לוותר עליה, והיא מהווה שער למגורים באירופה ולנסיעות לארה"ב ללא ויזה.